صفحه اصلی مقالات

آشنایی با بزرگترین فرودگاه های جهان

۱۳۹۷ ۱۹ فروردین

چکیده مطلب

آغاز و پایان هر سفر هوایی در فرودگاه های انجام می شود و این محل ها همه روزه شاهد تعداد بسیاری مسافر هستند که به شهر های مختلف سفر می کنند. محیط فرودگاه ها همواره شلوغ و پر رفت آمد هستند، اما برخی از فرودگاه ها در جهان وجود دارند که نسبت به سایر فرودگاه ها از وسعت بیشتری برخوردار بوده، تا حدی که در آنها برای یافتن مسیر خود همواره باید از تابلو های راهنما کمک گرفت و یا از کارکنان فرودگاه پرس و جو کرد. اگر می خواهید در خصوص این فرودگاه ها بیشتر اطلاعات کسب کرده و با آنها آشنا شوید و نیز آگاه شوید که این فرودگاه ها در کدام نقطه از جهان وجود دارند، با وبلاگ پروازیاب همراه باشید.

فرودگاه ملک فهد 

فرودگاه  بین المللی ملک فهد بی شک بزرگ ترین فرودگاه جهان از نظر مساحت است. این فرودگاه در شهر دمام عربستان سعودی قرار دارد و مساحت کل مجموعه فرودگاهی عدد باورنکردنی ۷۷۶۰۰ هکتار است. برای آنکه تصور درستی از مساحت این فرودگاه داشته باشید باید بگوییم که فرودگاه ملک فهد از کل مساحت کشور بحرین بزرگ تر است.

البته کل این مساحت برای خدمات ترابری و حمل و نقل هوایی استفاده نمی شود. تنها ۳۶۷۵ هکتار از این مساحت وسیع برای امور فرودگاهی استفاده می شود. بله، در واقع ۵% مساحت آن واقعا مورد استفاده قرار می گیرد و بقیه مساحت آن بی استفاده مانده است. بنابراین اگر قرار بود مساحت مورد استفاده آن را در نظر بگیریم مطمئنا در پایین لیست ما قرار می گرفت. این فرودگاه از نظر جابجایی مسافر هم چندان جایگاهی ندارد و سالانه حدود ۱۰ میلیون مسافر را جابجا می کند. بنابراین می توان گفت که این فرودگاه، بزرگ ترین فرودگاه جهان و کم بازده ترین آن هاست.

فرودگاه باراخاس مادرید 

فرودگاه باراخاس دومین فرودگاه بزرگ اروپا بعد از فرودگاه شارل دوگل پارس محسوب می شود. این فرودگاه در سال ۱۹۲۸ افتتاح شده و در مادرید اسپانیا قرار دارد.  این فرودگاه قطب اصلی ایرلاین ایبریا به شمار می رود و با جابجایی سالانه ۵۰ میلیون مسافر، ششمین فرودگاه پرتردد اروپا نیز شناخته می شود. فرودگاه باراخاس مادرید ۳۰۵۰ هکتار مساحت و ۴ باند فرودگاه دارد.

فرودگاه اوهر شیکاگو 

فرودگاه بین المللی اوهر شیکاگو یکی از دو فرودگاه اصلی شیکاگو به شمار می رود. این فرودگاه در ۲۷ کیلومتری شمال غربی منطقه تجاری شیکاگو قرار دارد. فرودگاه بین المللی اوهر شیکاگو ۳۰۸۷ هکتار مساحت و ۸ باند فرودگاه آسفالت دارد.

 فرودگاه اسخیپول آمستردام 

فرودگاه بین المللی اسخیپول آمستردام اصلی ترین فرودگاه در هلند و یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان است. این فرودگاه با جابجایی سالانه بیش از ۶۳ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶، به عنوان شلوغ ترین فرودگاه اروپا از نظر تعداد مسافر شناخته شده است.  فرودگاه اسخیپول آمستردام یک ترمینال بسیار بزرگ دارد که سه سالن وسیع برای پروازهای ورودی و خروجی در آن وجود دارد. این فرودگاه ۲۷۸۷ هکتار مساحت داشته و دارای شش باند فرودگاه آسفالت است.

فرودگاه بین المللی دبی 

فرودگاه دبی اصلی ترین فرودگاه بین المللی این شهر بوده و در سال های اخیر همواره جزء شلوغ ترین فرودگاه های جهان رده بندی شده است. این فرودگاه از نظر جابجایی مسافران بین المللی به عنوان پررفت و آمدترین فرودگاه جهان شناخته شده و در سال ۲۰۱۶ بیش از ۸۳ میلیون مسافر از طریق این فرودگاه سفر کرده اند.

اما این فرودگاه یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان نیز محسوب می شود. فرودگاه دبی ۲۹۰۰ هکتار مساحت دارد و دارای دو باند فرودگاه و سه ترمینال مسافربری است.

فرودگاه لئورنادو داوینچی 

فرودگاه بین المللی لئوناردو داوینچی یکی از بزرگ ترین فرودگاه های بین المللی در کشور ایتالیا است. این فرودگاه در نزدیکی شهر رم قرار دارد و با جابجایی سالانه ۴۱ میلیون مسافر، جزء شلوغ ترین فرودگاه های جهان در سال ۲۰۱۶ رده بندی شده است.

فرودگاه بین المللی لئوناردو داوینچی یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان است و ۲۹۰۰ هکتار مساحت و ۴ باند فرودگاه آسفالت دارد. از این نظر، در کنار فرودگاه دبی در یک پله قرار می گیرد.

فرودگاه سالت لیک سیتی 

فرودگاه بین المللی سالت لیک سیتی در سال ۲۰۱۶ تنها ۲۳ میلیون مسافر را جابجا کرده و از نظر تعداد مسافر در لیست شلوغ ترین فرودگاه های جهان قرار نمی گیرد. اما از لحاظ مساحت مطمئنا یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان است. این فرودگاه حدود ۳۱۱۶ هکتار مساحت دارد و دارای ۳ باند فرودگاه آسفالت است.

فرودگاه شارل دو گل پاریس 

فرودگاه بین المللی شارل دو گل که به نام رئیس جمهور پیشین و مشهور فرانسه نامگذاری شده است بزرگ ترین و اصلی ترین فرودگاه بین المللی فرانسه محسوب می شود. این فرودگاه به عنوان قطب اصلی شرکت هواپیمایی ایرفرانس (یکی از بزرگ ترین ایرلاین های اروپا) فعالیت می کند. این فرودگاه از نظر تعداد مسافر نیز یکی از شلوغ ترین فرودگاه های جهان است و با جابجایی ۶۶ میلیون مسافر در سال ۲۰۱۶ ، پس از فرودگاه هیترو لندن به عنوان دومین فرودگاه پرتردد اروپا شناخته شد. فرودگاه شارل دو گل پاریس ۳۲۰۰ هکتار مساحت دارد و ۳ ترمینال مسافربری و ۴ باند فرودگاه آسفالت دارد.

فرودگاه سووارنابومی بانکوک 

فرودگاه بین المللی سووارنابومی که به نام فرودگاه بانکوک نیز شناخته می شود یکی از بزرگ ترین فرودگاه های بین المللی در جنوب شرق آسیاست. این فرودگاه با جابجایی ۵۶ میلیون مسافر در سال ۲۰۱۶ یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه های جهان به شمار می رود.

فرودگاه سووارنابومی ۳۲۴۰ هکتار مساحت دارد و یکی از مرتفع ترین برج های مراقبت و یکی از بزرگ ترین ساختمان های ترمینال فرودگاهی را در بین سایر فرودگاه های جهان دارد.

فرودگاه قاهره 

فرودگاه بین المللی قاهره پرتردد ترین فرودگاه در مصر و دومین فرودگاه شلوغ در آفریقا به شمار می رود. این فرودگاه گرچه از نظر ترافیک مسافر در لیست شلوغ ترین فرودگاه های جهان قرار ندارد اما یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان به شمار می رود. فرودگاه قاهره ۳۷۰۰ هکتار مساحت دارد و دارای ۳ ترمینال مسافربری و ۳ باند فرودگاه آسفالت است.

فرودگاه پودنگ شانگهای

فرودگاه بین المللی پودنگ شانگهای در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر شانگهای قرار دارد و یکی از دو فرودگاه بین المللی این شهر است. فرودگاه پودنگ از نظر تعداد جابجایی مسافر پنجمین فرودگاه پرتردد در آسیا و نهمین فرودگاه شلوغ در جهان به شمار می رود. فرودگاه پودنگ شانگهای ۴۰۰۰ هکتار مساحت دارد و دارای دو ترمینال مسافربری و ۵ باند فرودگاه بتنی است.

فرودگاه دالس واشنگتن

فرودگاه بین المللی دالس واشنگتن اگرچه از نظر ترافیک هوایی در بین شلوغ ترین فرودگاه های جهان قرار ندارد اما از نظر وسعت مطمئنا جزو چند فرودگاه بزرگ جهان است. این فرودگاه حدود ۵۲۰۰ هکتار مساحت دارد که البته تمام این مساحت برای پرواز هواپیماها استفاده نمی شود. فرودگاه دالس یک ترمینال اصلی، دو ترمینال فرعی و ۴ باند فرودگاه بتنی دارد.

به اشتراک بگذارید...
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
  نفر این تور را پسندیده اند.