معرفی انواع بلیط های هواپیما

چکیده مطلب

اختراع هواپیما و تحقق رویای پرواز آدمی بر فراز ابرها، در راحتی و سرعت انجام سفرها کمک بسزایی به بشریت کرده است. امروزه به راحتی میتوان سفرهای چندین هزار کیلومتری را به راحتی و در کمترین زمان ممکن به انجام رسانید

معرفی انواع بلیط های هواپیما

اختراع هواپیما و تحقق رویای پرواز آدمی بر فراز ابرها، در راحتی و سرعت انجام سفرها کمک بسزایی به بشریت کرده است. امروزه به راحتی میتوان سفرهای چندین هزار کیلومتری را به راحتی و در کمترین زمان ممکن به انجام رسانید. هواپیما، دورترین نقاط زمین را به یکدیگر نزدیک کرده و امکان سفر به هر کجای این کره خاکی را به راحتی فراهم ساخته است.

مهم‌ترین رکن و ویژگی سفر با هواپیما سرعت بسیار بالای آن است که موجب می‌شود بیشتر از مکانی که قصد رفتن به آنجا راداریم لذت ببریم و وقت بیشتری را در آنجا سپری کنیم، درواقع هواپیما زمان بودن در مسیر را به حداقل می‌رساند تا مسافران طلایی‌ترین لحظات زندگی خود را بین مبدأ و مقصد تلف نکنند.

اما همان‌گونه که هر سفری نیاز به فراهم‌سازی مقدماتی را دارد، برای انجام سفر های هوایی نیز به خرید بلیت و رزرو صندلی نیاز است؛ به‌طورکلی در هنگام خرید بلیت هواپیما برای یک مقصد دو گزینه وجود دارد، یکی خرید بلیت سیستمی یا همان بلیت پروازهای برنامه‌ریزی‌شده توسط ایرلاین‌ها (schedule flights ) و دومی خرید بلیت پروازهای چارتری (charter flights ) یا همان پرواز چارتر است. اما هرکدام از این اسامی چه معنی داشته و کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است ؟ این مسئله‌ای است که شما باید به آن آگاهی داشته باشید.

 برای روشن‌تر شدن موضوع، وبلاگ پرواز یاب ابتدا ماهیت پروازهای سیستمی ( برنامه‌ای ) را بررسی کرده و در ادامه به تعریف ،مزایا و معایب پروازهای چارتر می‌پردازد.

پروازهای سیستمی یا برنامه‌ای


همان‌طور که از اسم این پروازها مشخص است، پروازهای برنامه‌ریزی‌شده توسط ایرلاین‌ها (شرکت‌های هواپیمایی نظیر ایران ایر ، ماهان ، کیش ایر و غیره) می‌باشند که برای مدت نسبتاً طولانی برنامه‌ریزی‌شده‌اند و امکان خرید بلیت را برای مسافران در فواصل زمانی بلندمدت فراهم نموده‌اند. اگرچه ممکن است تغییراتی در برنامه‌های این پروازها اعمال شود ولی تا حد زیادی این برنامه ثابت است . بلیت این پروازها توسط خود ایرلاین و یا توسط نمایندگی‌های ایرلاین (آژانس‌های مسافرتی دارای مجوز بند الف) صادر می‌گردند.

مزایای پروازهای سیستمی

در این‌گونه پروازها، امکان خرید بلیت هواپیما برای فواصل بلندمدت فراهم بوده و همچنین امکان کنسلی بلیت هواپیما با جریمه نیز وجود دارد. البته لازم به ذکر است که با توجه به زمان درخواست کنسلی بلیت و همچنین کلاس پروازی و نیز قوانین شرکت هواپیمایی جریمه کنسلی بلیت هواپیما مابین 5 درصد تا 100 درصد مبلغ بلیت هواپیما تعیین می‌شود.

در پروازهای سیستمی، امکان خرید بلیت خردسال ( 2 تا 12 سال ) به‌صورت نیم‌بها وجود داشته و امکان استفاده از تخفیف‌های مربوط به ایثارگران ویژه واجدین شرایط در برخی ایرلاین‌ها نظیر ایران ایر در نظر گرفته شده است