شهر های ایران

شهرهای ایران

تاریخ انتشار

اراک نام مرکز استان مرکزی بوده که یکی از کلان شهر های ایران نیز بشمار می آید. این شهر از نظر جمعیت در مقام چهارده در میان سایر شهر های ایران قرار داشته و جمعیتی در حدود 550 هزار نفر دارد.

تاریخ انتشار

شهر بندرعباس، مرکز استان هرمزگان و یکی از شهرهای بندری جنوب کشور است که عنوان بزرگترین بندر کشور را نیز به خود اختصاص داده است.

تاریخ انتشار

شهر کرمان یکی از کلان شهر های ایران بوده و همچنین این شهر مرکز استان کرمان، پهناورترین استان در جنوب شرقی کشور است. این شهر چیزی حدود 13 هزار هکتار وسعت داشته و از به عنوان یکی از 5 شهر تاریخی ایران بشمار می آید.

تاریخ انتشار

قشم یکی از جزیره های استان هرمزگان بوده و در جنوبی ترین نواحی کشور واقع شده است. این جزیره با دارا بودن بازارهای دیدنی و مناطق طبیعی بکر و دست نخورده، امروزه یکی از توریستی ترین مناطق ایران بشمار می آید.

تاریخ انتشار

جزیره زیبا و آفتابی کیش یکی از جزایر شاخص جنوب ایران و استان هرمزگان بوده همه ساله در تمام ایام سال پذیرای گرشگران و مسافران بسیاری است.

تاریخ انتشار

تهران بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ایران بوده و همچنین مرکز استان تهران و پایتخت ایران نیز است. این شهر از لحاظ جمعیت درجهان رتبه 25 را داشته و همچنین از نظر وسعت در جایگاه 27 جهان قرار دارد.

تاریخ انتشار

تبریز یکی از کلان شهرهای نام آشنای کشور بوده و به عنوان مرکز استان آذربایجان شرقی در ناحیه شمال غربی کشور واقع شده است. مردمان این شهر آذری زبان بوده به لهجه زیبای تبریزی سخن می گویند.

تاریخ انتشار

در جنوب شرقی ایران و در استان خراسان جنوبی، شهری به نام بیرجند وجود داشته که مرکز این استان نیز است. این شهر اولین شهر ایران بوده که از سیستم و سازمان آبرسانی بهره مند شده و بنگاه آبلوله شهر بیرجند اولین شهر سازمان آب کشور را تشکیل می دهد.

تاریخ انتشار

بم یکی از شهر های تاریخی ایران بوده که در ناحیه جنوب شرقی کشور و در استان کرمان واقع شده است. این شهر یکی از قطب های اصلی گردشگری ایران و استان کرمان بوده و به عنوان قلب تپنده گردشگری کرمان شناخته می شود.

تاریخ انتشار

شهر بوشهر، شهری بندری در جنوب غربی ایران بوده و همچنین مرکز استان بوشهر نیز است. این شهر بندری شبه جزیره بوده و از سمت شمال غربی و جنوب به خلیج فارس منتهی می شود.