صفحه اصلی مقالات

برترین بناهای تاریخی جهان

۱۳۹۷ ۸ مهر

چکیده مطلب

در تمام دنیا آثار و بناهای تاریخی و عظیم بسیاری وجود داشته که همه روزه گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کنند. با وبلاگ پروازیاب در معرفی و آشنایی با برخی از معروف ترین بناهای تاریخی جهان همراه باشید.

آشنایی با برترین بناهای تاریخی جهان

در تمام دنیا آثار و بناهای تاریخی و عظیم بسیاری وجود داشته که همه روزه گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب کرده و مسافران زیادی با برنامه ریزی و خرید بلیط پرواز به مقاصد گوناگون و به قصد بازدید از این بناها سفر می کنند.

با وبلاگ پروازیاب در معرفی و آشنایی با برخی از معروف ترین بناهای تاریخی جهان همراه باشید.

 

ابو سیمبِل

معابد دوقلوی ابو سیمبل در دوران حکومت فرعونی به نام رامسس اعظم در قرن ۱۳ قبل از میلاد به عنوان نمادی جاودان از وی و همسرش نفارتاری از دل کوه تراشیده شدند.

در دهه ۱۹۶۰ میلادی مجموعه این بنا به طور کامل جا به جا شد تا از خطر آب گرفتگی محفوظ بماند. بعد از اینکه روی رود نیل یک سد ساخته شد، یک مخزن آب عظیم مصنوعی به نام دریاچه ناصر پدید آمد که خطر آب گرفتگی از آن نشأت می گرفت.

 

آشنایی با برترین بناهای تاریخی جهان

 

ابو سیمبل همچنان جزو یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مصر بوده و در ورودی معبد بزرگتر، چهار مجسمه عظیم الجثه از رامسس قرار دارد که هر کدام نزدیک ۲۱ متر طول دارند.

ورودی معبد طوری ساخته شده بود که در دو روز سال، ۲۲ اکتبر و ۲۲ فوریه، نور به داخل محراب می تابید و سه مجسمه ای که روی نیمکت نشسته بودند را روشن می کرد.

یکی از این مجسمه ها متعلق به فرعون بوده و فرضیه های تاریخی این احتمال را می دهند که این دو روز، روزهای تولد و تاجگذاری وی بوده است.

 

مسجد آبی

مسجد آبی در اوایل قرن ۱۷ در استانبول ساخته شده و امروزه نیز به عنوان مکانی برای عبادت مورد استفاده قرار می گیرد.

به همین دلیل بازدیدکنندگان باید زمان بازدید خود را با دقت برنامه ریزی کنند، چرا که درب مسجد در زمان برگزاری نمازهای پنجگانه مسلمانان، به روی بازدید کنندگان بسته است.

تمام بازدیدکنندگان باید کفش های خود را در بیاورند و خانم ها باید موهای خود را بپوشانند. تحمل این سخت گیری ها ارزشش را دارد چرا که فرصت دیدن گنجینه ی بی بدیل درون مسجد که شامل ۲۰۰۰۰ کاشی سرامیکی با طراحی لاله شکل و ۲۰۰ پنجره شیشه کاری شده منقوش که همه دارای طراحی های پیچیده و اعجاب انگیز هستند را پیدا می کنید.

این مسجد به دستور سلطان احمد ساخته شده و دلیل نامگذاری اش کاشی های آبی رنگ روی گنبد و سطح فوقانی درون بنا است.

درست است که در استانبول آثار تاریخی زیادی وجود دارد اما مسجد آبی به دلیل زیبایی خیره کننده و معماری منحصر بفردش در صدر قرار دارد.

 

آشنایی با برترین بناهای تاریخی جهان

 

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه یا همان قصر امپراطور، در قلب پکن، بزرگترین و کامل ترین قصر امپراطوری و مجموعه تاریخی در چین و تمام دنیاست.

ساخت آن در سال ۱۴۰۶ شروع شد و ۱۴ سال بعد کامل گردید که به آن تاریخچه ای ۵۸۰ ساله می دهد.

۲۴ امپراطور از سلسله های مینگ و کوینگ از سال ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۱ در اینجا زندگی و حکومت کردند.

بیشتر بناهای شهرممنوعه چندین بار بازسازی شده اند اما همگی سبک معماری اصلی خود را حفظ کرده اند. شهرممنوعه از شرق به غرب ۷۵۳ متر و از شمال به جنوب ۹۶۱ متر است، یعنی بنایی است مستطیل شکل به مساحت ۷۲۰۰۰۰ متر مربع. شهر ممنوعه شامل چندین عمارت با اندازه های مختلف و حدود ۹۹۰۰ عدد اتاق است و مساحت فضای درونی آن به ۱۵۰۰۰۰ متر مربع می رسد.

 

آشنایی با برترین بناهای تاریخی جهان

 

کلیسای بزرگ سانتیاگو دو کومپوستِلا

کلیسای بزرگ سانتیاگو دو کومپوستلا قلب شهر سانتیاگو به شمار می رود چرا که در مرکز شهر با ترکیب تحسین برانگیزی از مجسمه ها و مناره های مخروطی پوشیده از خز سر به فلک کشیده است.

این بنا به طور تدریجی طی چندین قرن ساخته شده و زیبایی اش را مدیون معماری ترکیبی بی سابقه اش می باشد. سازه ی اصلی بنا بین سال های ۱۰۷۵ و ۱۲۱۱ به سبک رومی ساخته شد و طی قرن های بعد با زینت کاری هایی به سبک گوتیک و باروک به شکوه و جلالش افزوده شد.

اوج هنر معماری بنا مجموعه ۲۰۰ مجسمه ی سبک رومی به نام پورتیکو دو لا گلوریاست که در قسمت ورودی غربی بنا واقع شده است.

بنایی که امروزه آن را می بینیم در واقع چهارمین کلیسایی بوده که در این مکان بنا شده است.

طراحی کلیسا به سبک سنتی لاتین بوده و دارای سه سالن بزرگ است. نمای باشکوه باروکی بنا که رو به پرازا دو اوبرادوایرو بوده در قرن ۱۸ میلادی ساخته شده و جایگزین نمای قدیمی و در حال فرسایش رومی آن شده است.

این قسمت ورودی اصلی کلیساست اما به دلیل مرمت برجک ها و فضای درونی آن احتمالا تا سال ۲۰۲۱ بسته هستند.

 

آشنایی با برترین بناهای تاریخی جهان

 

 

به اشتراک بگذارید...
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
  نفر این تور را پسندیده اند.